Ticaret Hukuku

Ticaret hukuku, tacirlerin sahip oldugu hakları yasalar kapsamında koruma altına alan bir hukuk birimidir. Isletme sahipleri ve alıcılar için oldukça önemli olan ticaret hukuku; kisilerin düzenlenen kanunlar kapsamında hangi haklara sahip olduklarını belirtmektedir.

Oldukça genis kapsamlı bir hukuk birimi olan bu disiplin, ticaret ile ilgili tüm faaliyetleri düzenleyen ve yürürlükte olan mevzuatlarının tamamını da ifade etmektedir. Özel hukuk dallarından biri olan bu disiplin, borçlar hukuku ile yakından baglantılıdır. Ancak bazı noktalarda birbirinden ayrılmaktadır.

Ticaret hukuku 1957 tarihli olan Medeni Kanun kapsamındaki Türk Ticaret Kanunu’nda yer almaktadır. Ticaret hem ülke hem de kisiler arasındaki üretim ve tüketim dengesini saglar. Ekonomik faaliyetlerde üretim, degisim, tüketim ya da bölüsüm gibi birçok farklı unsur ele alınmaktadır. Bu alanların tamamı da bu hukuk disiplini aracılıgı ile düzenlenir.

Alkar Hukuk ve Danısmanlık Büromuz Ticaret Hukuku alanında müvekkillerine ve danısanlarına her türlü hukuki destegi profesyonel ekibiyle vermektedir.