Gayrimenkul Hukuku

Gayrimenkul kelime anlamı olarak Türkçe diline Arapça dilinden geçmis olan bir kelimedir. Arapçadakinakil sözcügünden türetilmis olan bir kelimedir. Olumsuzluk ön ekini de kullanarak tasınması mümkün olmayan sözcük anlamına gelir. Es anlamlısı da tasınmaz anlamına gelir. Gayrimenkul sözcügü ekonomi alanında daha çok kullanılmıs veya kullanılmaya da devam ediliyor. Bir esya hukuku terimi ile aynı anlama gelir. Örnek olarak da ev, tarla gibi tasınması mümkün olmayan seyler için kullanılan bir terimdir.

Gayrimenkul hukuku da esya hukukunun çok önemli bir parçası olmak üzere, esya hukukuna baglı olarak ortaya çıkan uyusmazlık ve anlasmazlıkların büyük bir çogunlugunu kapsar. Birçok anormal veya istisna olarak kabul edilen durumlarda detay bulunduran gayrimenkul hukuku, sadece tek bir dava içerisinde farklı ve çesitli hukuk dallarıyla baglantı kurup, girift olusturabilmesi mümkündür. Bu sebepten dolayı da gayrimenkul hukuku oldukça zor ve karısık bir hukuk davası olarak görülür.

Alkar Hukuk ve Danısmanlık Büromuz Gayrimenkul Hukuku alanında müvekkillerine ve danısanlarına her türlü hukuki destegi profesyonel ekibiyle vermektedir.