Şirketler Hukuku

Sirketler hukuku, Ticaret hukuku bünyesinde yer alan ve ticaret sirketlerinin kurulması, birlesmesi, bölünmesi, devredilmesi, tip degistirmesi, tasfiyesi gibi konulara dair normları ihtiva eden ve ticaret sirketlerine iliskin hukuki iliskileri inceleyen bir hukuk dalıdır.

Ticari faaliyette bulunma imkânına sahip olan ve her biri ayrı bir tüzel kisiligi bulunan aynı zamanda da birer tacir olan ticaret ortaklıklarının kurulusu, sermaye yapıları, türleri, ortakları, kurulustan sonra idareleri ve isletilmeleri, temsil edilmeleri, sona ermeleri ve tasiyeleri gibi konuları incelemektedir.

Türkiye'de 1926 yılında Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüge girmesiyle Ticaret hukukunun alt dalı hâline gelen sirketler hukuku, son hâlini 2011 yılında ise 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüge girmesi sonucu almıstır. Sirketler hukukuna iliskin hükümler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 124.-644. maddeleri arasında yer almaktadır. Adi sirketlere iliskin hükümler ise 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 620-644. maddeleri arasında düzenlenmistir.

Alkar Hukuk ve Danısmanlık Büromuz Sirketler Hukuku alanında müvekkillerine ve danısanlarına her türlü hukuki destegi profesyonel ekibiyle vermektedir.